هدف اصلی فروشگاه ایجاد کارآفرینی و اشتغال برای جوانان جویای کار میباشد آدرس : ra20.4kia.ir/

تحولات خاورمیانه در سال ۲۰۱۴ به روایت تصویر

جنگ داخلی در سوریه، آغاز فعالیت جریان تروریستی موسوم به “داعش”، جنگ در نوار غزه و مذاکرات هسته‌ای ایران از مهم‌ترین رویدادهای تاثیرگذار سال ۲۰۱۴ میلادی بودند. در ادامه ایمیل روایت تصویری رویدادهای خاورمیانه در سالی که گذشت را می بینید.


پیشروی گروه تروریستی داعش

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

جریان تروریستی موسوم به “داعش” در سال ۲۰۱۳ موفق شد قدرت را در شهر رقه سوریه به دست گیرد. در ژانویه سال ۲۰۱۴ نیز شهر فلوجه در غرب عراق به دست این نیروها افتاد. یکی از مهم‌ترین هدف‌های این جریان تروریستی تسخیر بغداد، پایتخت عراق است.


اختلاف دائمی بر سر برنامه اتمی ایران

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

پس از آن که ایران به تعلیق غنی‌سازی اورانیوم راضی شد، آمریکا و اتحادیه اروپا حاضر شدند بخشی از تحریم‌ها علیه این کشور را کاهش دهند. به رغم این نزدیکی مواضع هنوز موضوع برنامه هسته‌ای ایران حل نشده است. زمان گفت‌و‌گوها میان ایران و گروه موسوم به ۵+۱ در ماه نوامبر سال جاری میلادی برای چندین ماه تمدید شد.


احکام جمعی دادگاه‌ها در مصر

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

پس از آن که سازمان اسلام‌گرای “اخوان المسلمین” مصر در فهرست احزاب تروریستی در این کشور وارد شد، بسیاری از اعضا و هواداران این سازمان دستگیر و در دادگاه‌های مصر محاکمه شدند. دادگاه جنایی شهر در ماه مارس حکم اعدام ۵۲۹ نفر از طرفداران و اعضای سازمان “اخوان‌المسلمین” را صادر کرد. در ماه آوریل نیز ۶۸۳ حکم اعدام دیگر صادر شد. بیشتر این احکام اما به حبس ابد کاهش یافتند.


انتقال قدرت در عراق

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net

مردم عراق در سی‌ام آوریل سال جاری در اولین انتخابات پارلمانی این کشور پس از خروج نیروهای آمریکا از عراق شرکت کردند. نوری مالکی٬ نخست‌وزیر پیشین عراق (چپ) که در این انتخابات شرکت کرده بود، در ماه اوت اعلام کرد که از پست نخست وزیری صرف‌نظر می‌کند و قدرت را به حیدر عبادی (راست) واگذار می‌کند. اهالی سنی عراق به شدت از قدرت گرفتن شیعیان در این کشور ناراضی هستند.


جنگ سوریه همچنان ادامه دارد

گروه اینترنتی پرشیـن استار | www.Persian-Star.org

اخضر ابراهیمی، دیپلمات برجسته الجزایری و نماینده پیشین دبیرکل سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه، پس از دوسال کوشش برای یافتن راهکاری برای برقراری صلح در سوریه، سرانجام از این سمت استعفا کرد. کمی بعد بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در کشورش با ۷/ ۸۸ درصد آرا در پست خود باقی ماند. رای‌گیری تنها در مناطقی انجام شد که در دست دولت مرکزی بود.


رئیس جمهوری جدید مصر

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

عبدالفتاح السیسی، وزیر دفاع مصر، در پایان ماه مه در انتخابات ریاست جمهوری در این کشور شرکت کرد و پیروز شد. مراسم تحلیف سرهنگ السیسی در ۸ ماه ژوئن برگزار شد. بسیاری از مردم مصر امیدوارند که السیسی وضعیت اقتصادی کشور را بهبود بخشد و امنیت را به مصر برگرداند.


آشتی سازمان‌های حماس و فتح

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

دو سازمان فلسطینی حماس و فتح برای نخستین بار پس از جدایی در سال ۲۰۰۷ علاقمندی خود را به ایجاد دولت آشتی ملی در مناطق فلسطینی اعلام کردند. در ماه ژوئن کابینه جدید تشکیل شد. رامی حمدالله به عنوان نخست وزیر دولت جدید برگزیده شد.


پیشروی گروه تروریستی داعش

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

در ماه ژوئن سال ۲۰۱۴ جریان تروریستی “داعش” موفق شد شهر موصل را در شمال عراق تصرف کند. بسیاری از مردم این شهر آواره شدند. بسیاری از افسران عالی‌رتبه ارتش عراق همکاری با داعش را آغاز کردند. داعش اعلام کرد در مصر و عراق حکومت “خلافت اسلامی” برپا کرده و اولین خلیفه نیز ابوبکر بغدادی، رهبر “دولت اسلامی” است. “داعش” از مسلمانان جهان خواست خلافت بغدادی را بپذیرند.


جنگ ۵۰ روزه اسرائیل در نوار غزه

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

در هشتم ماه ژوئیه ارتش اسرائیل حمله هوایی به نوار غزه را آغاز کرد. در بیانیه ارتش اسرائیل آمده بود که هدف از این حمله پایان دادن به پرتاب موشک از نوار غزه به اسرائیل است. در روزهای میانی ماه ژوئیه حمله زمینی اسرائیل به نوار غزه نیز آغاز شد. در این جنگ ۵۰ روزه حدود ۲۱۰۰ فلسطینی و ۷۰ اسرائیلی کشته شدند. طبق آمار ۲۰ هزار خانه در نوار غزه ویران شدند.


آوارگان ایزدی

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

در ماه اوت سال جاری تروریست‌های “داعش” شهر سنجار در استان نینوا در شمال عراق را فتح کردند. آنها صدها نفر از پیروان کیش ایزدی را در این شهر کشتند. ده‌ها هزار نفر دیگر از افراد این قوم از ترس جریان تروریستی “داعش” به کوه‌ها فرار کردند. پیشمرگه‌های کردستان عراق در پایان ماه اوت به کمک آنها رفتند و آنها را نجات دادند.


حملات هوایی علیه گروه تروریستی داعش

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در ماه اوت با حمله هوایی به مواضع جریان تروریستی “داعش” موافقت کرد. در ماه سپتامبر این حملات به سوریه نیز گسترش یافت. روی هم ۵ کشور عربی نیز در حملات ارتش آمریکا علیه جریان تروریستی “داعش” شریک هستند. یک زن خلبان از امارات عربی متحده در حمله به نیروهای جریان تروریستی “داعش” شرکت داشت.


ویدئوهای مرگ

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net

جریان تروریستی “داعش” آغاز به انتشار ویدیوهایی کرد که در آنها اعدام وحشیانه ژورنالیست‌ها، نیروهای امدادی و مخالفان به نمایش درآمده است. اولین ویدیو از این نوع در ۹ اوت در اینترنت منتشر شد. جیمز فولی (تصویر) خبرنگار آمریکایی در ویدئویی به دست تروریست‌های “داعش” گردن زده شد.


هرج‌و‌مرج در لیبی

گروه اینترنتی پرشیـن استـار | www.Persian-Star.org

در ماه اوت در حالی که گروه‌های شبه‌نظامی لیبی به شدت در جدال با یکدیگر بودند، انتخابات پارلمانی در این کشور برگزار شد. اسلام‌گرایان این انتخابات را نپذیرفتند و جدال بر سر قدرت در این کشور همچنان ادامه دارد.


جنگ در کوبانی

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

در ماه سپتامبر جنگ بر سر شهر کردنشین کوبانی در شمال سوریه در مرز ترکیه آغاز شد. جریان تروریستی “داعش” سعی می‌کرد این شهر را به تصرف خود در آورد. در ماه اکتبر پیشمرگه‌های کرد شمال عراق به کمک مدافعان این شهر آمدند. این کردها سلاح‌های خود را از کشورهای غربی چون آلمان دریافت می‌کنند.


انتخابات در تونس

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

در انتخابات پارلمانی تونس نیروهای سکولار بر اسلام‌گرایان پیروز شدند. در انتخابات ائتلاف “ندای تونس” به رهبری الباجی قائد السبسی موفق شد ۸۵ کرسی از مجموع ۲۱۷ کرسی پارلمان این کشور را به دست آورد. حزب اسلام‌گرای نهضت تونس در این انتخابات به ۶۹ کرسی دست یافت. چندهفته بعد مردم تونس رئیس جمهوری جدیدی نیز انتخاب کردند.


بیگناهی مبارک؟

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

بیش از ۳ سال پس از سرنگونی حسنی مبارک، رئیس جمهوری پیشین مصر، دادگاهی در قاهره به شکایت‌ها علیه رئیس جمهور سابق این کشور رسیدگی و او را از اتهام شرکت در قتل بیش از ۸۰۰ نفر از تظاهرکنندگان مبرا دانست. بسیاری از شهروندان خشمگین مصر، در اعتراض به این حکم به خیابان‌ها رفتند. حسنی مبارک که به خاطر فساد اداری به سه سال حبس محکوم شده، هنوز در زندان است.


مبارزه برای بقا

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

آوارگان سوری به هنگام فرار از مرگ سختی‌های فراوانی تحمل کرده‌اند و حال باید مصیبتی دیگر را تحمل کنند: سرمای زمستان. تا امروز سه میلیون شهروند سوریه به کشورهای هم‌مرز با این کشور گریخته‌اند. آنها باید زمستانی دیگر را پشت سر بگذارند.شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات