هدف اصلی فروشگاه ایجاد کارآفرینی و اشتغال برای جوانان جویای کار میباشد آدرس : ra20.4kia.ir/

توصیه هایی برای خرید آجیل سالم شب عید

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

برای تکمیل آن تصویر آشنایی که ما از عید نوروز در ذهن داریم، حضور خیلی چیزها لازم است: خانه های آب و جارو شده، سفره هفت سین، ظرف شیرینی، میوه های رنگارنگ و… تصور عید بدون هر کدام از اینها غیرممکن نیست اما بدون آجیل به نظر غیر ممکن می آید! توصیه هایی درباره آجیل و نحوه خرید آن را در ادامه ایمیل مطالعه کنید.

غیبت ظرف آجیل در پذیرایی های نوروزی واقعا باعث می شود که آدم احساس کند عید یک چیزی کم دارد. در میان خوراکی های نوروزی، آجیل اولین چیزی است که دست مهمان را به طرف میز پذیرایی دراز می کند؛ از بس که خوشمزه و هوس انگیز است. آجیل از آن دسته مواد غذایی است که همه ما عادت کرده ایم که آن را به شکل باز یا به اصطلاح فله ای خریداری کنیم.

شاید شما هم مثل خیلی های دیگر اصلا روحتان خبر نداشته باشد که می شود آجیل را به شکل بسته بندی شده و دارای پروانه بهداشتی تهیه کرد البته خیلی ها هم این نکته را می دانند اما با این وجود ترجیح می دهند که خرید خود را به شکل فله ای انجام بدهند و برای این کارشان هم دلایل متعددی دارند از جمله اینکه: آجیل باز ارزان تر از انواع بسته بندی شده است، می شود آن را به حداقل میزان دلخواه خریداری کرد، می شود آن را قبل از خرید، چشید و امتحان کرد و دیگر هیچ هزینه اضافی هم بابت بسته بندی آن پرداخت نمی شود.

اما واقعیت چیز دیگری است. شرایط نگهداری، نحوه تهیه و فرآوری، میزان و نوع رنگ بکار رفته و بسیاری از عوامل دیگر وجود دارند که در سلامت آجیل نقش تعیین کننده ای ایفا می کنند. تهیه آجیل بسته بندی شده و دارای پروانه بهداشتی به این معنی است که خریدار می تواند از بابت این جوانب، آسوده خاطر باشد.

نکته بسیار مهم دیگر این است که آجیل و خشکبار قابلیت آلودگی به سموم قارچی نظیر آفلاتوکسین را دارند. واحدهای صنعتی با توجه به وجود پروانه های بهداشتی، ضوابط و دستورالعمل های وزارت بهداشت، ملزم به اندازه گیری آفلاتوکسین روی محصولاتشان هستند اما در محصولات سنتی آجیل و خشکبار که به صورت باز و فله ای عرضه می شود، این اندازه گیری ها صورت نمی گیرد و محصول تولیدی قابل ردیابی نیستند.

خلاصه اگر به هر دلیلی ترجیح می دهید که خرید خود را به همان شکل سنتی انجام دهید، تلاش کنید تا هنگام انتخاب و خرید آجیل نوروزی، نکات زیر را حتما رعایت کنید:

 1. تا حد امکان آجیل عید خود را از فروشگاه های معتبر که اجناسی با کیفیت مرغوب و تازه عرضه می کنند، بخرید. از خرید گذری یا خرید از دستفروشان خودداری کنید.

 2. هنگام خرید آجیل به تازگی آن توجه داشته باشید. آجیل تازه نباید هیچگونه بوی نامطبوعی داشته باشد؛ نه بوی نا، نه بوی ماندگی، نه بوی تند و نه بوی ترشیدگی.

 3. به ظاهر آجیل خوب دقت کنید. وجود حفره یا کپک زدگی از نشانه های کهنگی آجیل است. اگر در میان آجیل، بقایای حشرات مرده یا زنده را دیدید، بدانید که آجیل کهنه و فاسد است.

 4. پس دادن رنگ، نشانه غیربهداشتی بودن آجیل است. طبق دستورالعمل های مقامات بهداشتی، به کار بردن هر نوع رنگ، حتی رنگ های مجاز خوراکی، در تولید آجیل ها ممنوع است. بد نیست بدانید که در تولید و تهیه آجیل های بسته بندی شده و دارای پروانه بهداشتی، از هیچ گونه رنگی استفاده نمی شود و در صورت لزوم هم از رنگ های طبیعی مانند زعفران و زردچوبه استفاده می کنند.

 5. یک نکته دیگر درباره رنگ آجیل؛ از خرید پسته هایی که پوست بسیار زرد و براق یا مغز قرمز رنگی شده دارند، خودداری کنید. دور تخمه های پررنگ را هم خط بکشید. آنها را به زور رنگ های مصنوعی به این شکل درآورده اند.

 6. از لب خندان ها هم پرهیز کنید. می دانید چطور پسته ها را به شکل لب خندان درمی آورند؟ آن ها را در ظرف های آب گرم می ریزند تا باد کنند، بعد آنها را داخل ظرف آب سرد می ریزند تا پوستشان به اصطلاح بترکد. این اختلاف دمای ناگهانی، یا به اصطلاح شوک حرارتی، روی کیفیت پسته تاثیر منفی می گذارد و علاوه بر آن موجب نم کشیدن پسته هم می شود. این پسته ها زودتر فاسد می شوند.

 7. تخمه های لب خندان هم انتخاب خوبی برای خرید نیستند. مغز تخمه وقتی در مجاورت هوا قرار می گیرد، علاوه بر طعم، کیفیت خود را نیز از دست می دهد و زودتر از انواع دربسته فاسد می شود.

 8. چه کسی هست که دیگر از مضرات نمک اطلاع نداشته باشد؟ سعی کنید آجیلی که انتخاب می کنید شور نباشد و کمتر تفت خورده باشد.شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات