هدف اصلی فروشگاه ایجاد کارآفرینی و اشتغال برای جوانان جویای کار میباشد آدرس : ra20.4kia.ir/

آموزش تخصصی پتینه روی اجسام ( دیوار و چوب و مجسمه و ظروف و عتیقه و شیشه وسرامیک ...)

تاریخ:1394/10/29-08:45

  

                                                       

                    دانلود  مجموعه بینظیر تصاویر پتینه روی اجسام

 

                                     
                                آموزش تخصصی پتینه روی اجسام       

 

                                            

                     

  پتینه چیست؟ 
  پتینه به معنی کهنگی یا قدیمی  با اشاره به کهن بودن و ریشه دار بودن معنی میشود. منظور از کهنگی به هیچ وجه فرسودگی نمی باشد بلکه به با اصالت بودن اشاره دارد.
 پتینه هنر اصالت بخشیدن و کهن کردن هر چیز موجود در اطراف ما به وسیله تغییر رنگ و بافت می باشد.این هنر می تواند بر روی یک تابلو یا یک کوزه و یا دیوارهای خانه  و ...اجرا شود.
 پتینه کاری چیست؟
 یک مجسمه پلی استر که به وسیله تکنیک پتینه طرح فلزی به خود گرفته با هنر پتینه می شود یک جسم فلزی را چوبی نشان داد و یا یک کوزه گلی را به شکل برنز رنگ آمیزی کرد و دیوارهای خانه رو به شکل سنگ مرمر یا نمای گرانیت تغییر داد. با هنر پتینه می توان اجسام را ترک خورده قدیمی و زنگار بسته نشان داد. هنر پتینه کاری بسیار گسترده بود و هر شخصی بسته به خلاقیت خود می تواند نماهای زیبا و دل انگیزی را با استفاده از تکنیک های پتینه کاری به وجود آورد.برای تزئین ظروف سفره عقد و دکوری ها - کمدها و مبلمان بسیار کاربرد دارد.امروزه حرفه پتینه در ردیف شغلهای صنعتی وارد شده و نظر بسیاری را به خود جلب نموده و پوششی زیبا برای نمای ساختمان ها را فراهم کرده.   

  نکات پتینه هنر جویان عزیزم برای بهتر شدن کار در هنر پتینه به چند نکته که در زیر ارائه می کنم توجه نمایید:
 1 . الگو ها را دقیقا از نقاط مشخص شده به وسیله قیچی و کاتر برش دهید . 2 . الگوها باید به پشت قرار گیرند و لبه های  الگو با ماژیک مشکی کشیده شوند. روش اتو زدن الگوها در پتینه : یک حوله را چهار تا کرده قبل از عملیات اتو زیر الگو پتینه قرار دهید و آنگاه با اتوی سرگرد که با وازلین چرب شده است به عقب و جلو حرکت دهید تا الگوی شما برجسته شود. چسباندن تصویر روی فیبر در پتینه کاری: به وسیله کاردک چسب سیلیکون (چسب آکواریوم) را بر روی سطح فیبر کشیده تا هم برجستگی های سطح فیبر گرفته شود و هم پوستر به فیبر چسبانده شود.سپس پوستر را با دقت بر سطح فیبر بچسبانید .دقت نمایید زیر پوستر هیچ حباب هوایی نباشد. اگر بر زیر پوستر هوا به دام افتاد به وسیله سوزن سطح تصویر را سوراخ کرده و هوا را خالی نمایید.  چسباندن الگو در پتینه : بعد از برش دادن الگوها و شماره گذاری آنها به ترتیب شماره روی کار بچسبانید. دقت نمایید هر الگو از الگوی زیر کمی فاصله بگیرد تا کار برجسته شود. به این صورت که پس از برش و ماژیک زدن و اتو کار ی الگو به وسیله چسب آکواریوم به صورت برجسته بر روی کار برجستگی ایجاد نمایید. برای اینکه چسب از لبه های کار بیرون نزند زمانی که الگوها را می چسبانید به آن فشار نیاورید تا برجستگی حفظ شود. برای چسباندن الگوی بعدی کمی صبر کرده تا الگوی قبلی خشک شود و بعد آن را بچسبانید.دقت نمایید در هنگام چسباندن شکل تصویر حفظ شود تا کار زیباتر و جذاب تر شود. به تصویر الگو دقت نمایید و آن را تزئین کنید به طور مثل سر آستین ها را در تصویر می توانید با یراق برای گل های تصویر از گل چینی و  دکمه های نگینی برای گردنبند در تصویر استفاده کنید. این دیگر به سلیقه وخلاقیت شما بستگی دارد که تصویر را در پتینه با چه وسیله تزئین کنید. کیلر زدن در پتینه: مرحله آپایانی پتینه کاری کیلر زدن می باشد. کیلر برای براق کردن و جلا دادن به پتینه ماده مناسبی هست. اسپری های دیگر هم وجود دارد که می توان در پتینه کاری از آن سود برد. برای استفاده از اسپری کیلر آن را در فاصله ۲۵ تا ۳۵ سانتیمتری پتینه گرفته و بر روی سطح به طور یکنواخت اسپری نمایید.بعد از خشک شدن کیلر می توانید کار پتینه خود را قاب بگیرید. کهنه‌ نمایی اجسام با بررسی دقیق‌ عناصر فضایی، متوجه می‌شویم دیوارها نقطه پایانی دکوراسیون داخلی و پیونددهنده عناصر و موضوعات مختلف‌ به یکدیگرند. برای طراحی دیوارها، متریال‌ مختلفی مانند کاغذدیواری‌ها، دیوارکوب‌ها و... وجود دارد، اما یکی از ساده‌ترین و متداول‌ترین تزئینات، اجرای روش‌های هنری متنوع بر روی دیوار است. پتینه‌کاری یکی از اصلی‌ترین روش‌های ایجاد افکت‌های مختلف رنگی و بافت روی دیوار است. 
   افکت‌های رنگی در پتینه  برای کاربرد این تکنیک، شناخت مبانی رنگ‌ها و ترکیب‌بندی آن‌ها در رنگمایه‌ها لازم است. رنگ‌ها به طور کلی به دو گروه تقسیم می‌شوند، رنگ‌های آکروماتیک و رنگ‌های کروماتیک.  رنگ‌های آکروماتیک شامل سیاه و سفید و خاکستری‌هایی است که از ترکیب این دو رنگ‌ به دست می‌آید. رنگ‌های کروماتیک شامل قرمز، زرد و آبی است که از ترکیب این رنگ‌های اصلی، رنگ‌های فرعی یا ثانویه مانند نارنجی، بنفش و سبز به دست می‌آید. البته در زمینه پتینه‌کاری نمی‌توان هیچ یک از این رنگ‌ها را به صورت خام یا به تنهایی مورد استفاده قرار داد و باید پاساژ رنگی (تنوع و تنالیته رنگی) مناسبی به وجود آورد.  برای استفاده از تکنیک‌های مختلف طراحی دیوار و انتخاب رنگ، طرح و بافت مناسب با محیط، چند عامل اهمیت ویژه‌ای دارند از جمله:  - رابطه رنگ و فرم‌ها: به طور مثال 3 شکل اصلی مربع، دایره، مثلث با سه رنگ اصلی قرمز، آبی، زرد ارتباط دارد و مفهوم را تقویت می‌کنند. - اثر رنگ در فضا: این اثر مربوط به واکنش‌های مختلف رنگ‌ها در فضا و نیرو و قدرت رنگ‌ها در ایجاد عمق و ژرف‌نمایی آن است. این خصوصیت در سردی و گرمی، تیرگی و روشنی و درجه اشباع رنگ‌ها وجود دارد. - روان‌شناسی رنگ‌ها: تاثیرات مختلف که رنگ‌های سرد و گرم در روحیات و محیط ما دارد. - ترکیب‌بندی رنگ‌ها: ترکیب دو یا چند رنگ در کنار هم که نظم و آرامش خاصی دارند.   پتینه   به این فضای داخلی دقت کنید؛ تعدد دیوارهای محیط، سطحی یک‌نواخت را به وجود آورده است. برای جداسازی شومینه از دیوارها و جلوه بیشتر آن، با ایجاد بافت مناسب بر روی دیوار شومینه، این سطح به صورت قابی از سایر دیوارها جدا شده و عمق بیشتری به محیط بخشیده است. با توجه به هارمونی رنگی مبلمان و دکوراسیون داخلی، سایه روشن‌های کرم، قهوه‌ای و طلایی انتخاب شده نیز حس بصری بیننده را تقویت می‌کند.  تکنیک‌های بافت در پتینه  بافت به سطوح، جلوه و نمای زیبایی می‌بخشد و برجستگی و عمق روی سطح را هم نشان می‌دهد. برای نمایش عمق از طریق بافت روی دیوار، می‌توان از بافت‌های واضح و پررنگ که به نظر سطح را برجسته می‌کنند و بافت‌های محو که غیرواضح هستند و سطح را فرو رفته نشان می‌دهند استفاده کرد. در چنین شرایطی با وجود آنکه رنگ جایگاه جداگانه‌ای دارد، در فضا با بافت ترکیب و هماهنگ می‌شود. به عنوان مثال یک بافت زبر زمانی که در محیط تیره باشد، اثر متفاوتی نسبت به زمانی دارد که با رنگ‌های روشن کار شود.   پتینه   وجود اختلاف و تضاد بین بافت‌ها، نوعی تنوع و زیبایی متعادل در زندگی افراد به وجود آورده است. محیط زندگی یا محل کار شما از تعداد زیادی دیوار به وجود آمده است که می‌توان با ایجاد بافت‌های مناسب و مختلف روی آن از یکنواختی محیط جلوگیری کرده و حس غالب در محیط را تصحیح یا تنظیم کرد.  در حقیقت ایجاد بافت روی دیواری که به درستی انتخاب شده است، می‌تواند به تنهایی فرم و انعکاس دکوراسیون داخلی را تغییر دهد و عمق را در فضا القا کند.  با طراحی مناسب و انتخاب بافت و رنگ بر روی دیوار می‌توانید:  - هارمونی رنگی محیط خود را کامل کنید. - بین رنگ‌های اشیاء و موضوعات مختلف پیوند به وجود آورید. - فضای رنگ غالب را تغییر دهید و حس غالب را در محیط تنظیم کنید. - با ایجاد رنگ، طرح و بافت، روحیات یا حس خاصی را به دیگران انتقال دهید. 
 
 
 
 
 
 
 داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات